Haydar Akar, kansere dikkat çekti

  • 2014-07-09 08:12:30 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Haydar Akar, kansere dikkat çekti

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun Kocaeli’nde kanser vakalarının 7 yılda 20 bin olduğu açıklamasından sonra dün Meclise araştırma önergesi verdi.

Akar, 2007 yılında Meclis Araştırma Komisyonunun Dilovası’nda yapmış oldukları çalışmalar neticesinde 29 önerinin Meclise sunulduğunu belirterek geçen 7 yılda bu önerilerin büyük bölümünün yerine getirilmemiş olduğunu söyledi.

 

 

CHP’li Akar kanser vakalarının Kocaeli’ndeki vatandaşları tehdit eder boyutta olduğunun altını çizerek, “2007 yılında Meclis Araştırma Komisyonu raporunun sonuç bölümünde Kocaeli Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalının bölgedeki Kanser vakalarının Türkiye ortalamasının 2,6 kat üzerinde olduğunu belirtti. Ancak soru önergesine Sağlık Bakanın vermiş olduğu cevapta Kocaeli’nde kanser vakaları Türkiye ortalamasından farklı değil cevabı ise manidar” şeklinde konuştu. Akar araştırma önergesinde, iktidarın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermediği gibi bu konudaki uzmanlara, bilim adamlarına şarlatan benzetmesi yapabildiğini belirtti. Kanser vakalarının Kocaeli’nin bazı ilçelerinde yüzde 200’ün üzerinde olduğuna değinen Akar, gelecek yıllarda bu tablonun katlanarak devam etmemesi ve gereken önlemlerin bir an önce alınmasının hayati önem taşıdığını ve Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması gerekliliğine değindi.