Bonzai kullanımında yüzde 300 artış var

  • 2014-07-07 06:51:25 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bonzai kullanımında yüzde 300 artış var

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ‘bonzai’ adlı uyuşturucu madde ile ilgili soru önergesi vererek, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda ne tür önlemler aldığını soran CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, bu sorunun yaşandığı Kocaeli bölgesinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz ay bonzai uyuşturucu maddesi kullandığı için yaşamını yitiren 20 yaşındaki Ferhat Tarakçı isimli gencin, Gebze Beylikbağı Mahallesi’ndeki ailesini ziyaret eden Milletvekili Kaplan, daha sonra ise Gebze Emniyet Müdürü Güner Yılmaz ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı ziyaret ederek bu konuyla ilgili detaylı bilgi aldı.

Gencecik oğlunu uyuşturucu madde yüzünden kaybeden baba Ziya Tarakçı, “Askere gitmeye hazırlanıyordu, bu maddeyi kullandığını hiç bilmiyorduk, anlayamadık. Biz oğlumuzu kaybettik ama başkaları kaybetmesin” diye konuştu.

Acılı aileye başsağlığı ve sabır dileyen Milletvekili Kaplan, daha sonra Gebze ilçe emniyet müdürü Güner Yılmaz’ı ve ardından da Kocaeli Valisi Ercan Topaca’yı ziyaret ederek bu konuyla ilgili bilgi aldı.

Yüzde 300 artış var

Bonzai isimli uyuşturucu madde kullanımında son 1,5 yılda yüzde 300’lük bir artış olduğuna dikkat çeken Kaplan, “Hem ucuz, hem erişimi kolay olduğu için hızlı yaygınlaşıyor. Bir an önce buna önlem alınmalı” dedi.

Devletin, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda ortak çalışma yapması gerektiğini vurgulayan Kaplan, “Kocaeli transit bir bölge olduğu için daha hızlı yaygınlaşıyor. Bu konuda Vali ile görüştüm, çalışmalara başlandığını söyledi. Hem polisiye hem de eğitim ve sosyal çalışmalarla bu ciddi sorunun önüne geçilmelidir” dedi.

Kaplan ayrıca Kocaeli’nde alkol ve madde bağımlılarının tedavi edilebilmesi için AMATEM kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

 Soru önergesi vermişti

 Milletvekili Kaplan, geçtiğimiz günlerde  Sağlık Bakanlığına verdiği soru önergesinde; ‘’Kullanıcılar üzerinde ölümcül etkilerinin görüldüğü ‘’bonzai’’ adlı uyuşturucu maddesinin gençler arasında bu kadar rahat bir şekilde yayılması ve kullanılmasını önleme adına ne gibi tedbirleriniz var?’’ diye sormuştu.