Sivas katliamı insanlık suçudur

  • 2014-07-02 10:19:51 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Sivas katliamı insanlık suçudur

Bugün, sivas katliamı olarak tarihe geçen olayların 21’nci yıldönümü.

Sivas katliamı ile ilgili davanın zaman aşımından dolayı düşürülmesi, sanıkların serbest kalması, sanık avukatlarının da halen daha günümüzde birçok partide yöneticilik yapıyor olması adalet açısından da vicdan yaralayıcı bir durumdur.

Bundan 21 yıl önce Sivas’ta ülke tarihine kara bir leke olarak geçecek bir katliam yaşandı. Aralarında Aziz Nesin’in de bulunduğu onlarca yazar, şair ve sanatçı, Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a gitti.

2 Temmuz günü kentin çeşitli bölgelerinde toplanan radikal dinci olduğu bilinen binlerce kişi, protesto için bir araya geldi.

Sloganlarla etkinliklere katılanların kaldığı Madımak Oteli’ne yürüyen öfkeli kalabalık, taşladıkları oteli daha sonra ateşe verdiler.

Madımak’ı saran alevler, aralarında halk ozanları şairler ve yazarların da bulunduğu onlarca insanın yanarak ölmesine neden oldu.

 

Mahkeme ise, bu kadar insanın yaşamını yitirdiği katliamı “insanlık suçu” olarak nitelendirmedi ve bir süre önce zaman aşımından dolayı kapandı. 2 Temmuz’un yakıcı gerçekleri ise ne zihinlerden nede yüreklerden asla silinmeyecek.