Taşeron eylemine Kaplan’dan destek

  • 2014-06-14 08:52:44 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Taşeron eylemine Kaplan’dan destek

Kocaeli Üniversitesi’nden atılan taşeron işçiler Ankara’da TBMM’nin Dikmen kapısının önünde bir eylem gerçekleştirdi. CHP Kocaeli Milletvekili Dr. Mehmet Hilal Kaplan’ın da katıldığı eylemde hükümetin taşeron çalışmayla ilgili hazırladığı torba yasa eleştirildi.  Taşeronlaşmanın karşısında olduğunu belirten Kaplan; Bu taşeronlaşma sisteminin yenidünyadaki köleliğe verilen isim olduğunu vurguladı.Eyleme, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, HDP Muş Milletvekili Demir Çelik,Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası, Türk Tabipler Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Türk Hemşireler Derneği, Ebeler Derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşu da katıldı.

Torba yasanın özellikle kamuda taşeron çalışmanın önünü açtığı iddia adildi.

Eylemde taşeron işçiliğin yasaklanması çağrısı yapıldı. Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi’nden atılan taşeron işçiler Ankara’da TBMM’nin bahçesinde bir eylem gerçekleştirdi. Hatırlanacağı üzere 28 Mayıs günü Tıp Fakültesi’nde toplu sözleşme hakkı için bir günlük iş bırakma eylemi yapan Dev Sağlık-İş Sendikası üyesi taşeron işçilerden 6’sı Malatya merkezli Genç Ufuklar firması tarafından işten çıkarılmıştı.

TAŞERON YASAKLANSIN

 

İşçiler, İstanbul Okmeydanı Hastanesi ve Alanya Devlet Hastanesi’nden atılan taşeron işçilerle birlikte TBMM’nin önünde bir basın açıklaması yaparak işten çıkarmalara son verilmesini ve atılanların da geri alınmasını istedi. Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da hazır bulunduğu eyleme bazı sendikalar da destek verdi.