Demokratik değişim şart

  • 2014-06-10 04:28:38 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Demokratik değişim şart

CHP Gebze eski yöneticilerinden ve bu dönem meclis üyesi adayı Sait Aydın CHP Gebze’nin danışma kurulu toplantısını değerlendirdi.  Toplantıda, ilçe başkanına güvenin olmadığı sonucunun çıktığını belirten Sait Aydın, “Katılım düşüktü, sivil toplum kuruluşları, kanaat önderleri ve partinin dinamikleri katılmadı. Katılanlar da il ve ilçe yönetiminin değişmesi noktasında taleplerini dile getirdiler. Tabandan tavana bir değişim olması gerektiğini düşünüyorum. Kocaeli’nin ve bölgemizin siyasi geleceği açısından bu gerekli” diye konuştu.

 

İlçe yönetimi çalıştı ama…

 

CHP Gebze ilçe yönetiminin belediye başkanı ve meclis üyeliklerinin belirlenmesi konusunda ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını kaydeden Aydın, “Ancak ilçe başkanı tüm sorumluluğu kendisinde toplamak istedi, yöneticilere paylaştırmadı. Seçim sürecinde de sistemsizlik, SKM ile kopukluk başarısızlığı getirdi” dedi.

Aydın, ilçe yönetiminin yanı sıra bu başarısızlıkta özellikle bölge milletvekillerinin de payı olduğunu ileri sürerek, “Bu işin odağında sadece ilçe başkanı ve yönetimi değil, siyaseten insiyatif alması gereken ancak yeteri kadar müdahil olamayan bölge milletvekillerinin de bu başarısızlıkta payı var. Mecliste iyi çalışıyorlar ancak bölgede rutin etkinliklere katılmak parti açısından yeterli değil. Özellikle bölge milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın inisiyatif almaması bazı kanaat önderlerinin pasif davranmasına neden olmuştur. Ayrıca ilçe başkanı arasındaki iletişim kopukluğu da başarısızlıkta etken olmuştur. Ayrıca Haydar Akar’ın da seçim sürecinde Gebze’deki seçim çalışmalarına katılmaması eksiklik olarak değerlendirilmeli” şeklinde konuştu.

Sait Aydın şöyle devam etti:”Özellikle Parti Meclis üyemiz Hurşit Güneş’in toplantıya katılmasını isterdim. Katılsaydı kendisine, 3 Nisan tarihli Milliyet gazetesindeki yazısını hatırlatacaktım. O yazıda dile getirdiği önerileri neden seçim döneminde bölgemizde uygulamadığını soracaktım, umarım bu konuda bizi bilgilendirir.”

 

Kartepe örnek alınmalı

 

 

Kocaeli’nin 5 ilçe örgütünde alınan kongre kararını hatırlatan Aydın, “İl ve diğer ilçe örgütleri de bir an önce demokratik bir değişim yapması gerekiyor. Kartepe ilçe örgütü, oylarını artırmasına rağmen seçimi kazanamadığı için bunu bir başarısızlık olarak değerlendirdi ve kongre kararı aldı. Diğer örgütlerin de bu şekilde değerlendirme yapması gerekir” dedi.