Bu kart kavga çıkartır!

  • 2014-06-07 06:33:29 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Bu kart kavga çıkartır!

Hükümetin 30 Mart yerel seçimler öncesinde vadettiği 65 yaş üzeri vatandaşlara şehir içersindeki ücretsiz ulaşım uygulamasına tepki gösteren sürücüler, toplu taşım araçlarına '65 yaş ve üstü herkes ücretini ödeyecek. Bu konu da şoför ile tartışmak kesinlikle yasaktır' yazısını astı.

Kocaeli'nde Büyükşehir Belediyesine ait kart dağıtım noktalarından 65 yaş üzeri ücretsiz ulaşım kartlarını alan vatandaşlar bindikleri özel toplu taşım araçlarında hemen her gün sürücüler ile vatandaşlar arasında tartışmalar çıkıyor. Bu tartışmalara son vermek isteyen Yuvacık-İzmit arasında yolcu taşıyan Özel Halk Otobüslerine  '65 Yaş ve üstü herkes ücretini ödeyecek. Bu konu da şoför ile tartışmak kesinlikle yasaktır. Kooperatif Yönetim Kurulu' yazısını astılar.

Vatandaşlarla her gün tartıştıklarını söyleyen sürücü Sezer Özkaraaslan, "Bize haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. 13 kalem bedava insan taşıdığımız grup var. Bunların da yüzde 70-80'i 2 binin üzerinde maaş alan bir grup. Bunlar bizim aracımıza 7 gün 24 saat bedava binmektedirler. Bunun üzerine bir de 65 yaş ve üstünün ücretsiz yapılması nefes alamaycak duruma getirdi. Eğer araca böyle biniyorlarsa devlet mi, belediye mi kim verecekse versin. Biz verdiğimiz hizmetin karşılığını istiyoruz. Araçlarımıza yazılar astık. Vatandaşlar haklarını kullanmak istediklerini söylüyorlar ve zaman zaman tartışmalar yaşıyoruz" diye konuştu.

Eylem yapma hazırlıklarında olduklarını ve artık nefes alamayacak durumda olduklarını söyleyen toplu taşım sürücüsü Halit Koral, "Bize bir liste versinler kimden para alacaksak bilelim. Ondan para almıyoruz bundan para almıyoruz. 65 yaşındaki vatadaşımız bizim vatandaşımız tabiki taşıyalım ama bunun da karşılığını versin devlet. Biz para kazanamıyoruz. Eylem yapma hazırlığındayız. Biz kimden para alacağız. Bir yetkili çıksın ve siz şu insanlardan para alacaksınız desin. Hükümet yasayı çıkartıyor atıyor ortaya. Vatandaş haklı olarak kartını devletin verdiğini söylüyor. Ben vergimi herşeyimi vereceğim. Türkiye genelinde bir eylem olacak. Şimdi 5 TL ile Yuvacık'tan İzmit'e geldim. Nasıl ödeyeceğim ben bu mazotu. Polis, jandarmadan almayacağız. Onlar 3 bin lira maaş alacak. Gariban sanayide asgari ücretli çalışandan tam para alacağız. Bu sistemin düzelmesi gerekiyor" dedi.

VALİLİK: KABUL ETMEYENİ BİZE BİLDİRİN

Kocaeli Valiliği yaşanan tartışmalar nedeniyle dün yazılı bir açıklama yaparak, 65 yaş üstü vatandaşların şehir içi toplu taşım araçlarına ücretsiz bineceğini, bunu kabul etmeyen şoför veya kooperatif yetkililerinin kendilerine bildirilmesini isteyerek, onlar hakkında yasal işlem yapılacağını duyurmuştu.