Levent Altun değerlendirdi...

  • 2014-06-06 07:52:42 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Levent Altun değerlendirdi...

CHP’nin Gebze belediye meclis üyeleri önseçimle belirlendiğinde, üyelerin partiye ‘format’ attığını ifade etmiş ve yeni seçilen meclis üyelerini, yıllardır başarısız olmuş bir futbol kulübünün yeni ve yetenekli futbolcularına benzetmiştim.

Yenilik, değişim ve nitelik isteyen üyelerin belirlediği bu yeni isimler Dilek Tan, Salih Işık, Yılmaz Bulut, Eşref Emin Güzey, Nursel Coşkun, Serkan Davutoğlu, Murat Erdoğan ve Fahrettin Bostan  kendilerine bağlanan umutları boşa çıkarmıyorlar.

Gençlerle tecrübelilerin birbirini tamamladığı, mesleki donanıma ve niteliğe sahip CHP’nin yeni meclis üyelerinin Gebze belediye meclis toplantılarında nasıl bir performans göstereceği tüm herkesin merak konusuydu.

Evet, kendileri 8 kişi olmasına karşın AKP grubu 29 meclis üyesiyle istedikleri kararı çıkartabilecek çoğunluğa sahiptiler.

Evet, istedikleri kadar ‘ret’ oyu verseler de, mecliste AKP ne derse o olacaktı. Ama 2 ayın sonunda izledikleri akılcı politikalar ve cesaretli refleks ve tavırlarla, gidişatın hiç de öyle olmadığını kanıtladılar.

En önemlisi, tek tek değil, bir bütün olarak bir takım olmayı başardılar. Kendi aralarındaki iletişimi, parti bütünlüğüyle birleştirerek güçlü bir karar ve karşı duruş geliştirdiler.

Bir başka önemli konu da, kendi aralarındaki iletişimin yanı sıra kamuoyu ile iletişimi de sağlıklı bir şekilde yürütüyorlar.

Önceki gün basın mensuplarının önüne çıktılar. 2 aylık meclis görüşmelerini değerlendirdiler. AKP’nin CHP’yi ‘her şeye muhalefet’ yapmakla suçladığı bir süreçte, CHP’li meclis üyeleri neden ret oyu verdiklerini ayrıntılarıyla anlattılar.

Ve AKP’nin yanlışlarını gazeteciler aracılığıyla kamuoyunun vicdanına havale ettiler. Bu bence çok ama çok önemlidir.

Kocaeli Büyükşehir Belediye meclis üyesi Dilek Tan, Parkomat uygulamasının haksız ve hukuksuz yönlerini araştırarak ihaleye şerh koydurdu ve iptal ettirdi. Ayrıca 65 üstü vatandaşların ücretsiz ulaşımını engelleyen durumu yine meclis gündemine taşıyarak bu durumun düzeltilmesini sağladı.

CHP meclis grubunun parti sözcüsü Yılmaz Bulut, AKP grubunun şahsa yönelik imar uygulamalarını belgelerle ortaya koydu. Özellikle Başaran ailesine yapılan kıyağı, Yenikent mahallesinde konut alanından otel alanına dönüştürülen yerin nasıl 3 kat değer kazandığını anlattı. Serkan Davutoğlu, Gebze Belediyesi’nin çöp ihalesinin ve kiralanan araçların maliyetinin yüksekliğini vurguladı.

AKP grubu istedikleri maddeleri çoğunluğa dayanarak meclisten geçirebilirler ama vicdanı ve hukuku yaralayacak maddeler, gün gelir elbette onların da karşısına çıkacaktır.

CHP belediye meclis üyelerinin bugün yaptığı da işte budur! AKP grubu bundan sonraki meclis görüşmelerinde ‘elini kolunu sallaya sallaya’ karar almayacaktır diye düşünüyorum.

 

CHP’nin belediye meclis üyelerinin başarısı, CHP örgütü için de çok önemli. Çünkü meclis üyelerinin başarısı ve duruşları halk ve kamuoyunda yansıması çok önemli olacaktır.