CHP'li Kaplan, atılan işçileri ziyaret etti

  • 2014-05-31 09:13:22 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
CHP'li Kaplan, atılan işçileri ziyaret etti

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu ile birlikte Gebze Şekerpınar’daki M&T Reklam fabrikasında işten çıkarılan işçileri ziyaret etti.

Sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 23 kişi, fabrika önünde bekleyişlerini sürdürüyorlar. Milletvekili Kaplan, işçileri ziyaret ederek sorunlarını dinledi ve konu ile ilgili bilgi aldı.

İşçilerin üye olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlenme uzmanı Nihat Akyol, 8 aydır bu işyerinde çalışma yürüttüklerini belirterek, “Çalışma Bakanlığı’ndan çoğunluğu sağladığımıza dair tespit aldığımız gün, sendikamıza üye olan işçileri çıkarmaya başladılar. Gebze’den 23, Düzce’den de 22 kişiyi 17’nci maddeden işten çıkardılar” dedi.

Akyol, işverenin iyi niyetli olmadığını ifade ederek “İşçilere, ‘iş daralması’ diyorlar ancak birkaç gün öncesine kadar iş yoğunluğu yüzünden mesai yaptırıyorlardı. Sendikalı işçileri çıkarıp yerine sendikasız işçi alıyorlar” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan da, işçilerin demokratik talepleri ve çalışma koşullarının düzeltilmesi konusunda yanlarında olacaklarını belirterek, “Ekonomik koşulları iyi olmayan ve sosyal şartları bulunmayan bir firma. İşçiler 900 lira ile Bin lira arasında ücret alıyorlar. Ekonomik koşullarını iyileştirmek için sendikaya üye olmak istediler ancak işveren örgütlenmelerini istemediği için işlerine son verdi.  İktidar partisi, işçinin hakkını savunuyoruz diyor ancak örgütlenmenin önünde ciddi bir engel.  Biz CHP olarak çalışma koşullarının iyileştirilmesi, işçilerin demokratik talep ve haklarının verilmesi konusunda yanlarında olacağız” diye konuştu.

Milletvekili Kaplan, işverenin samimi olmadığını kaydederek, “İşçilerin sorunlarını dinledik, ancak işveren telefonlarıma çıkmadı görüşemedik. İşçilere gerekçe olarak iş daralmasını söylüyor ama iş müfettişleri incelediğinde son 1 yıldan bu yana ne kadar bir iş hacmi olduğu, iş daralması var deyip diğer taraftan mesaiye işçi bırakması, bir taraftan sendikalı işçi çıkarıp sendikasız işçi alması samimi olmadığını gösteriyor. Ne yazık ki işverenden yana olan yasaları kullanarak işçileri modern tarzda köleleştirmeye devam ediyorlar” dedi.