Çayırova Gazetesi'ne 'sindirme' mühürü

  • 2014-05-26 04:39:02 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Çayırova Gazetesi'ne 'sindirme' mühürü

Çayırova’da 6 yıldır yayınlanan Çayırova Gazetesi binası, işletme ruhsatı olmadığı gerekçesiyle bugün akşam saatlerinde mühürlendi.

Bu karara bölgedeki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları tepki gösterdiler.
Çayıraova Gazetesi'ne 18 gün önce gelen Belediye Zabıta ekipleri, işyerinin işletme ruhsatı bulunmadığını belirterek 12 Mayıs 2014 tarihinde saat 16.00'ya kadar süre vermişti. Gazete sahibi Ercan Kurt işletme ruhsatı almak için işlemleri başlatırken, bugün şaşırtıcı bir uygulama gerçekleştirildi.

Öğlenden sonra gazeteye gelen zabıta ekipleri, gazete binasını mühürleyeceklerini belirterek, gazetenin tahliyesini talep ettiler.

Bunun üzerine gazete sahibi Ercan Kurt, tahliye işlemine tepki göstererek kabul etmeyeceğini söyledi. Zabıta ekipleri daha sonra, polis ekipleriyle gazeteye tekrar geldiler.

Öte yandan gazetenin kapatılacağını duyan basın mensupları, CHP ve SP yöneticileri ile sivil toplum kuruluşları gazeteye gelerek Çayırova Gazetesi’ne destek verdiler.

Emniyet mensupları da yoğun tepki ve kalabalık nedeniyle gazetenin tahliyesini gerçekleştiremediler. Zabıta ekipleri de gazeteden ayrıldılar.

Saat 17.30 civarında ise gazete binasına yeniden gelen zabıta ekipleri, binanı dışındaki kepenk üstüne, mühür tutanağını yapıştırdılar.

Tutanakta, tahliye işleminin gerçekleşmemesi üzerine işyeri kapatma tutanağının düzenlendiği belirtildi.

Basın mensupları ise bu uygulamayı alkışlarla protesto ettiler. Gazeteciler adına bir konuşma yapan Murat Tosunoğlu, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin keyfi uygulama içinde olduğunu belirterek, özgür basının susturulamayacağını söyledi.

Gazete sahibi Ercan Kurt da, "Kendi binasında dahi ruhsat olmayan Çayırova Belediyesi, Çayırova Gazetesi’nin belgeli haberleri karşısında çareyi kapatma kararına kadar varan gazeteye baskı oluşturmakta buldu" diye konuştu.