Pehlivanlar Hünkar Çayırında kapıştı

  • 2014-05-25 04:29:09 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Pehlivanlar Hünkar Çayırında kapıştı

Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 20.’si yapılan Tarihi Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri 14 boyda kıran kırana mücadelelere sahne oldu. Güreşlerin ev sahibi Başkan Köşker, “Güreş Şölenimizi tam 20 yıl önce Hünkar Çayırı’nda ilk kez düzenleyen rahmetli belediye başkanımız Ahmet Penbegüllü’yü de burada rahmetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhu şad olsun. Pehlivanlarımıza da er meydanında başarılar dilerim” dedi

 

14 BOYDA 400 PEHLİVAN

Gebze Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hünkar Çayırı Yağlı Pehlivan Güreşleri, geniş bir katılımla yapıldı. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Gebze Hünkar Çayırı’nda gerçekleştirilen güreşlere yurdun dört bir yanından gelen pehlivanlar 14 boyda dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti. Gebze Belediyesi Mehteran bölüğünün verdiği konserle başlayan Gebze Hünkar Çayırı Yağlı güreşlerini izlemek üzere Türkiye’nin farklı illerinde Gebze’ye gelen güreş meraklıları gün boyu nefes kesen mücadeleler izledi. Baş Cazgır Pele Mehmet’in çağrısıyla er meydanına çıkan pehlivanlar; güreşler öncesi protokolü ve yurdun dört bir yanından güreşleri izlemek için Hünkâr Çayırı’na gelen güreş meraklılarını selamladı.

PROTOKOLDEN GENİŞ KATILIM

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğini yaptığı geleneksel Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri’ne AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, AK Parti İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, belediye başkan yardımcıları Nilay Ayran, Engin Güzel, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Samet Coşkun, güreş dünyasının yakından tanıdığı sporcular ve federasyon yetkilileri katıldı.

PENBEGÜLLÜ’YÜ RAHMETLE ANIYORUZ

Hünkar Çayırı Yağlı Güreşleri’nin ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, yaptığı selamlama konuşmasında, ata sporu olan yağlı güreşlerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çaba harcadıklarını söyledi. “Fatih Sultan Mehmet’in Otağ kurduğu, Osmanlı ordularının karargah olarak kullandığı ve yine bir sefer sırasında vefat ettiği bu tarihi alanda bugün bir kez daha sizlerle birlikte olmanın kıvancını yaşıyoruz” diyen Başkan Köşker, “Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerini ve kahraman askerlerini, vefatının 533. Yıldönümünde bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz. İstanbul’un Fetih Yıldönümü dolayısıyla düzenlediğimiz Yağlı Güreş Şölenimizi tam 20 yıl önce Hünkar Çayırı’nda ilk kez düzenleyen rahmetli belediye başkanımız Ahmet Penbegüllü’yü de burada rahmetle anıyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhu şad olsun.

FATİH’İN OTAĞINA PANAROMA

Yine, ahirete intikal eden Gebze Belediyemizin eski güreşçisi, dünya şampiyonu Zekeriya Güçlü başta olmak üzere, vefat eden tüm pehlivanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, hepsini hürmetle anıyoruz. Yeni dönemde de inşallah Hünkar Çayırı’nı, herkesin görmek istediği tarihi bir çekim merkezine dönüştüreceğiz. Fatih Sultan Mehmet Otağı Tema Parkı adını verdiğimiz bu projeyle, Hünkar Çayırı’na Fatih’i ve fetihi işleyen Kültür Merkezi Kompleksi ve Otağ Panoraması inşa edeceğiz. Yağlı güreş, okçuluk gibi spor alanlarının da yer alacağı bu mekanla Gebzemiz artık Fatih Sultan Mehmet Han’la anılan bir şehir haline gelecek.

PEHLİVANLIK ASİL BİR SPOR

Yağlı Güreş ve Pehlivanlık; sporla ahlakın, sporla erdemin bir arada yaşatıldığı asil bir spordur. Pehlivan demek, sadece güreşçi demek değildir. Pehlivan demek; yiğit, güçlü, heybetli demektir. Ahlaklı, mert ve güvenilir kişi demektir. Yağlı güreşte, mertlik var, sabır var, saygı var, hoşgörü var. Ata sporumuz yağlı güreş, ülkemizin her ilinde olduğu gibi Gebze’mizde de yaşamaya ve geleceğin başpehlivanlarını yetiştirmeye devam edecek. Sözlerimi bu duygu ve düşünceler içerisinde tamamlarken, bugün bu güzel çayırda zorlu bir mücadeleye girişecek olan ülkemizin seçkin pehlivanlarına başarılar diliyor, hemşehrilerime ve Gebze dışından gelen tüm misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyor, bu akşam idrak edeceğimiz mübarek Mirac Kandilinizi tebrik ediyor, hepinize saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ OKUR’DAN KUTLAMA

AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur ise yaptığı selamlama konuşmasında, “Belediye başkanlarımız şehrine sahip çıkıyor. Aynı zamanda ata sporlarına ve tarihlerine de sahip çıkmayı ihmal etmiyor. Erlerimiz meydanda. Kendilerine başarılar diliyorum. 20 sene önce Hünkar Çayırı Yağlı güreşlerini başlatan rahmetli Ahmet Penbegüllü başkanımızı rahmetle ve şükranla yad ediyorum. Mekanı cennet olsun inşallah. Değerli belediye başkanı kardeşimiz Adnan Köşker ve ekibini böylesine güzide bir organizasyon içinde kutlarım” şeklinde ifadeler kullandı.