Gebze'de 'Suriyeli öğrenci' gerginliği

  • 2014-05-24 04:04:19 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebze'de 'Suriyeli öğrenci' gerginliği

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir ilkokulda Suriyeli öğrenciler için çalışma başlatılması, mahalle halkının tepkisine neden oldu. Mahalle halkının tepkisi büyüyünce emniyet yetkilileri de mahalleye gelerek okul önünde geniş güvenlik Alınan bilgilere göre bölgemize daha önce getirilip çeşitli mahallelere yerleştirilen Suriye Muhaliflerinin 15 - 18 arası çocuklarının eğitimi için Gebze Cumhuriyet Mahallesi Bilge İlkokulunda yapılan tadilat çalışmalarına Mahalleli tepki gösterirken bu okul'a 180 Muhalif Suriye uyruklu öğrencin yerleştirilmesi hedefleniyor.

Suriyeli öğrenciler için Mahallede bulunan Bilge İlkokulunda 180 Suriyeli Muhalif Öğrenciler için yapılan tadilat çalışmaları mahallelilerin tepkisine enden oldu. Okul bahçesine gelen mahalleli "Burada Suriyeli Muhalif istemiyoruz" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine mahalleye getirilen Çevik Kuvvet polis'in Mahalleliye gaz sıktığı  ifade edilirken tartışmanın sürdüğü öğrenildi.

 

OKULLARIN KAPANMASI BEKLENMEDİ

 

 

Öte yandan, okulların kapanmasına iki hafta kala bu çalışmaların yapılması da kafaları karıştırdı. İlkokulun bir bölümünün Suriyeli öğrenciler için ayrılacak olmasının yanı sıra okullar devam ederken bu çalışmaların başlatılması da mahalle halkının rahatsızlığını ortaya koydu.

(Fotoğraf: www.kocaeligercek.net