Macar işadamları Gebze’de

  • 2014-05-20 05:28:52 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Macar işadamları Gebze’de

Gebzeli ve Macar işadamları Gebze Ticaret Odası’nda buluştu. İki ülke arasındaki ticareti geliştirmek amacıyla Gebze Ticaret Odası’nın organize ettiği sektörel işbirliği toplantısında, Macar ticaret heyetinde yer alan firma temsilcileri oluşturulan 12 ayrı masada bölgede işbirliği yapabilecekleri sektörlerde yer alan Gebzeli firma temsilcileriyle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanı Nail Çiler’ in başkanlık ettiği organizasyonun açılış toplantısına; Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Macaristan Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Budapeşte Ticaret ve Sanayi Odası Macar - Türk Bölümü Başkanı Andras Rev, Macaristan İstanbul Ticaret Konsolosu Janos Weisz, Macar Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri,  Macar firma temsilcileri ve  Oda üyeleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan Çiler; Türk ve Macar  işadamlarının, her iki ülkede de ortak yatırımları ve karşılıklı ticareti mevcudun çok yukarıları taşıyabilecek potansiyelleri olduğunu, tarihten gelen kardeşlik bağlarının ticaretle entegrasyonu için böyle organizasyonların önemine işaret etti. Çiler ayrıca, Macar heyetine bölgenin genel profili ile sahip olduğu avantajlar hakkında kısaca bilgi verdi ve organizasyonda emeği geçen her iki ülke temsilcilerine de teşekkür etti.

Açılış toplantısının ardından 40’a yakın Oda üyesi firmalar, 15 Macar firma temsilcisi ile,  iş geliştirme, distribütörlük ve dış ticaret konularında karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak; “makine sanayi, kimya sanayi, plastik ürünleri, metalurji sanayisi, petrol, inşaat, otomotiv parçaları, yolcu ve yük taşımacılığı, mobilya, tekstil, catering, alüminyum döküm, perakendecilik, gıda ve tarım” başta olmak üzere bir çok sektöre yönelik yenilikçi ve sürdürülebilir faaliyetlerin hız kazanması adına en kaliteli hizmeti sunmak ve böylece bölgemiz ekonomisine maksimum oranda katkı sağlamak amacıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler.