Gazeteciler, polislerden şikayetçi oldu

  • 2014-05-15 02:04:49 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gazeteciler, polislerden şikayetçi oldu

Meslektaşlarımıza yönelik önceki akşam Soma Protesto eyleminde yapılan fiili polis saldırısı sonrasında Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu ile yaptığı görüşmeler sonrasında darp edilen gazeteciler dün Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundular.

 

Darp edilen basın mensupları adına, Uğur Enç şu açıklamayı yaptı:

 

“Türkiye tarihinin en büyük facialarından biri olan Soma maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden işçileri anmak için yüzlerce Kocaelili önceki akşam sokaklardaydı. Bizler, Kocaelili gazeteciler olarak kent kamuoyunun doğru ve tarafsız bilgi alabilmesi için alanlarda görevimizi yaptık. Ne yazıktır ki Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde görevli çevik kuvvet ekipleri tarafından görevimizi yaparken darp edildik. Fotoğraf çekmemiz engellenmek istendi, coplandık. Bunlar yetmezmiş gibi ağıza alınmayacak ithamlarla karşılaştık. Meslektaşlarımıza plastik mermi atan silahlar doğrultuldu, tehdit edildik, yerlerde sürüklendik.

Üstelik bu davranışları sade polisler değil, polis amirleri de sergiledi. Çevik kuvvet ekiplerinin başında yer alan yetkili, basın mensuplarına “Önümüzde yürümeyin”, “Biz sizin ne olduğunuzu iyi biliyoruz”, “Hepiniz aynı kuruma çalışıyorsunuz” ifadelerini kullandı. Kimi arkadaşlarımızın vücutlarında morluklar oluştu. Kimi arkadaşlarımız hastaneye giderek darp raporu aldı. Polisin basın düşmanı tavrı darp raporu alındığı sırada Kocaeli Devlet Hastanesi’nde de kendini gösterdi. Adını adli makamlara verdiğimiz bir polis, bütün işi habercilik yapmak olan meslektaşlarımın elinde taş olduğunu iddia ederek hastane içerisinde bulunan vatandaşlara hedef gösterdi.

Bizler gücünü, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. Maddesi’nde yer alan “Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malumat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir” ifadelerinden ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 28. Maddesi’nden (Basın hürdür, sansür edilemez) alan, bütün derdi kamuoyunu bilgilendirmek olan fikir işçileriyiz. Haber yapmak için bilgi edinmemizin engellenesi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ve Anayasa’ya aykırıdır.

Basına karşı düşmanca bir tavır sergileyen ve basının görüntü almasını engellemek için copla, tekmeyle, yumrukla saldırmaktan çekinmeyen Kocaeli Emniyet Müdürlüğü personeli hakkında suç duyurusunda bulunduk. Basın mensuplarına yapılan bu saldırıda kimin payı varsa yasalar önünde hesap verecektir.

Fakat bilinmelidir ki yaşadığımız saldırı sadece henüz 20’li yaşlarında toy birkaç çevik kuvvet polisinin fevri davranışı değildir. Yasakçı zihniyeti kent genelinde hakim kılan, gazetecilerin birçok kurum ve kuruluştan bilgi almasını engelleyen, dilekçe ile başvuru zulmünü bize reva gören ve bir basın düşmanlığı yaratan kent erklerinin bugüne kadar ki tavırları da polisin biz basın mensuplarını düşman bellemesinde payı vardır.

Kocaelili gazeteciler olarak, basının hür olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Ne kent erkleri, ne kent polisi... Hiçbir kuvvet bilgi alma, haber yapma hürriyetimizi engelleyemez. Engelleyemeziniz!