D-100'deki trafik kaosu meclise taşındı

  • 2014-05-13 12:12:58 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
D-100'deki trafik kaosu meclise taşındı

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TEM otoyolunun Kocaeli sınırları içindeki Gebze kavşağından İzmit doğu kavşağına kadar olan bölümün alternatif yol açılmadan ve önlem alınmadan 3 ay boyunca kapatılmasını eleştirdi.

TBMM’ye bu konuda bir soru önergesi veren Milletvekili Kaplan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlamasını istedi.

 

Milletvekili Kaplan, açıklamasında şunları söyledi:

TEM Otoyolunun Kocaeli sınırları içindeki, Gebze kavşağından, İzmit doğu kavşağına kadar olan bölümünde yol çalışması gerekçesiyle İstanbul’dan, Ankara yönüne olan hat yaklaşık 3 ay süresince karayolu ulaşımına kapatıldı.Bu nedenle, günlük olarak D-100 karayolunda seyreden araçlara ilave olarak İstanbul yönünden Ankara yönüne TEM’den gelecek olan araçlarla Gebze’den D-100 karayoluna verilmektedir. Bu istikamette yaklaşık günde 50 bin aracın trafikte olduğu düşünüldüğünde olayın vahameti anlaşılmaktadır. Bu uygulamanın başladığı günden buyana Gebze, Darıca ve Çayırova kavşaklarında ve şehir içlerinde trafik dönem dönem tıkanma noktasına gelmektedir. Sanayi bölgesi olması nedeniyle günlük olarak insanların işine gitmesi Gebze’den,İzmit’e ortalama 3 ile 5 saat sürmektedir.

Bu bağlamda;

1-     Bu kadar yoğun trafiğin olduğu bir bölgede hiçbir önlem ve alternatif üretilmeden yaklaşık 30 km civarındaki bu yol hangi mantıkla bakıma alınıyor? Bu bakımı neden Gebze-Dilovası, Dilovası-Hereke, Hereke-Körfez kavşağı şeklinde etap etap yapmadınız?

2-     Hızlı Tren Projesi doğrultusunda, demiryolu taşımasının olmadığı bu dönemde insanların günlük işlerine giderken zaman kayıplarına uğramasına neden olan bu plansızlığınız niye? Bu mağduriyeti gidermek için TEM Otoyolunun Ankara, İstanbul istikametinde bir şerit sadece küçük taşıtlara ek olarak açılamaz mı?

 

3-     Bölgedeki insanların işyerlerinin bilgisi olmadan D-100 üzerine yüklediğiniz bu araç trafiğiyle Dilovası, Hereke ve Gebze’de ölümlü trafik kazaları meydana gelmekte ve hoş olmayan sorunlar doğurmaktadır. Bu sıkıntıyı aşmak için bakanlığınız kısa süre içerisinde bir önlem almayı düşünüyor mu?