Gazeteci İsa Turhan yazdı...

  • 2014-05-10 12:40:39 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gazeteci İsa Turhan yazdı...

Yerel seçimler sonrası en çok merak ettiğim konulardan bir tanesi de belediye meclis üyelikleriydi. İlk iki toplantı (Nisan ve Mayıs) merakımı gidermeye yetti de arttı bile.

Muhalefet partilerinin meclis üyeleri alışmaya çalışırken iktidar partisi meclis üyeleri de hala zafer sarhoşluğu içindeler. Bu sarhoşluk özellikle Darıca’da kendini iyiden iyiye hissettiriyor.

Geçen dönem çok azınlıkta olmalarına karşın CHP’li meclis üyeleri hakikaten görevlerini dört dörtlük yerine getirdiler. Her meclis toplantısında Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın tansiyonunu 14’lere çıkarttılar. Bu dönem meclis toplantıları da geçmiş dönemleri aratmayacak gibi. Ancak burada vatandaşların da oldukça dikkatini çeken bir konu var. O da AKP’li meclis üyelerinin tutumları.

AKP’li vatandaş iktidar partisinin meclis üyelerine; benim vergilerimi, bütçedeki parayı hizmetler için harcama, muhalefet partili vatandaşlarda muhalefet partili meclis üyelerine bu harcanan paraları denetleme yetkisi için seçmişler meclise göndermişler. Muhalefet partili meclis üyeleri bilgileri ve yetkileri doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışırken AKP’li meclis üyelerinin meclis oturumda takındıkları lakayt davranışlar yine geçmiş dönemde de olduğu gibi devam ediyor.  Tamam iktidar sizde, güç sizde, oy çokluğu siz de…

 de bu size muhalefet partili meclis üyeleriyle dalga geçme, laf atma hakkını vermez.  Mayıs ayı ikinci oturumunda bunu yine gördük. Muhalefet partili meclis üyeleri konuşmaları sırasında AKP sıralarından alaycı laf atmaları meclisi kahvehane ortamına çevirmeye kimsenin hakkı yok.

Bu çirkin bu davranışlara Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ın artık müdehale etmesi gerek. Tamam kim ne derse desin oy çokluğu sizde ama bırakın da meclis üyeleri görevini yapsın.

Sizin yapacak işiniz yoksa ben size bir öneride bulunayım. Sahilde Dudayev parkındaki belediye tuvaletlerine giriş ücreti 1 TL. Orası ticarethanemi yoksa belediyenin insanlara bir hizmeti mi… İstanbul da Üsküdar da ve Kadıköy de tuvalet ücreti 50 ve 750 krş. Bu konu meclise taşındığında yine gülecek misiniz çok merak ediyorum.