Trafikte çözüm yok, ceza var!

  • 2014-05-09 08:12:56 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Trafikte çözüm yok, ceza var!

Gebze Emniyet Müdürlüğü özellikle trafik hizmetleri konusunda son dönemde resmen ticarethane gibi çalışıyor.

Trafiği düzenleme ve trafik sorunlarını çözmek yerine sürücülere bol bol ceza kesiyorlar. Tahminime göre, kendilerine verilen bağış toplama ve ceza kesme kotasını doldurup plaket almaya çalışıyorlar.

Birkaç ay önce Gebze emniyet müdürü değişince ne yazık ki emniyetteki hizmet anlayışında da büyük değişiklikler yaşanmaya başlandı.

Şu anki İl Emniyet Müdür Yardımcısı Abdulkadir Demir’in Gebze Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönem ile, şimdiki Gebze Emniyet Müdürü Güner Yılmaz’ın dönemini kıyasladığımızda çok büyük bir uçurum gözleniyor.

Abdulkadir Demir Gebze emniyet müdürlüğü görevinden ayrıldığında, kendisinin Gebze için bir şans olduğunu ve mumla arayacağımızı söylemiştik. Bu sadece bizim değil, tüm Gebze halkının ortak düşüncesiydi.

Çünkü Abdulkadir Demir halkın dilinden çok iyi anlayan, sürekli halkın içinde olan, vatandaş ile iletişimi çok iyi olan bir emniyet müdürüydü.

Gezi direnişi döneminde, Gebze’de her akşam eylem ve protesto yürüyüşleri yapıldığında bile bu dönemi o kadar güzel idare etti ki, herkesimden büyük takdir topladı.

İnsanlar emniyete güvendiğinde kurallara daha iyi uyuyorlar. Ama siz vatandaşın sorununu çözmek yerine cezalandırmayı seçerseniz insanları polise ve devlete küstürmüş olursunuz.

Şu an Gebze emniyet müdürlüğünün yaptığı resmen budur.

Gebze’de trafik ve otopark sorunu malum. Ama emniyet yetkililerinde bu otopark ve trafik sorunlarını çözmek yerine, vatandaşa ceza keserek ‘kazanç’ haline getirme anlayışı var.

Gebze’nin Yeniçarşı, Atatürk Caddesi, İbrahimağa Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, İstanbul caddesi gibi önemli caddelerinde bildiğiniz gibi Parksan otopark var. Bu firmayı denetleyen yok. Pazar günleri ve resmi tatillerde otopark ücreti almamaları gerekiyor ama hiç kimse bunlara ‘niye alıyorsunuz?’ diye sormuyor.

Ama vatandaşı düşünen yok.

Bu caddelerde Parksan var ama yeteri kadar otopark yeri yok. Vatandaşın çarşıda işi var ve aracını koyacak yer yok. Mecburen, -işini halledene kadar- yolun karşı şeridine koyuyor. Trafik ekipleri de EDS ve MOBESE ile anında cezayı yazıp adresine gönderiyor.

Oysa Gebze’de Parksan’ın olmadığı cadde ve sokaklarda inanılmaz bir trafik sorunu var ama burada emniyet yok! Birçok cadde ve sokakta trafik resmen keşmekeşe dönüyor ama buralarda trafik ekiplerini göremezsiniz. Onlar ‘yağlı’ caddelerde ceza peşindeler!

Araç çekme konusu ayrı bir yazı konusu olabilecek kadar büyük bir skandal. Sadece trafiği aksatacak ve yolu kapatacak durumdaki araçların çekilmesi gerekirken, buldukları her aracı tutup otoparka götürüyorlar. Vatandaş hem otoparka para veriyor hem trafik cezası ödüyor!

 

Bu anlayışla bol bol ceza kesip kotanızı doldurabilirsiniz. Hatta size plaket de verirler ama unutmayın ki insanların bedduasını da alıyorsunuz. İnsanları polise ve devlete karşı küskün hale getiriyorsunuz.