Kestirtmem de kestirtmem!

  • 2014-04-25 07:54:01 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kestirtmem de kestirtmem!

Test emelli Gebze'nin bir kaç noktasında 1 dakikalık elektrik kesintisi yapılmasına müsaade vermeyen Taner Yıldız: 'Vatandaşın elektriğini kestirmem.' dedi.

 Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde inşa ettirdiği Denetimsel Kontrol ve Data Toplama Sistemi'ni (SCADA) açtı. Test emelli olarak Gebze'nin bir kaç noktasında 1 dakikalık elektrik kesintisi yapılmasına müsaade vermeyen Yıldız "Vatandaşın elektriğini kestirmem. Ben henüz önce de, böyle planlı da olsa vatandaşın elektriğin kesilmesine onay vermedim" dedi. Elektrik kesintilerine anında müdahale imkanı sağlayan SCADA Gebze Merkez Binası açılışına Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, SEDAŞ Yönetim Heyeti Başkanı Bekir Sami Güven, AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim 'de Korkmaz endüstrici ve işadamları katıldı. 

 'ARIZA VE KESİNTİLERİN HENÜZ AZ OLDUĞU BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ'

Açılışta yaptığı konuşmada, SCADA sisteminin çok doğru bir yatırım ve seçenek olduğunu  belirten Bakan Yıldız şunları söyledi: "SCADA Türkiye'nin modern yüzlerinden bir tanesidir. Türkiye'de ilk kez Kayseri Elektrik A.Ş.'de uygulanmıştı. O vakit böyle bir değişime Türkiye'nin ne kadar hazır olduğunu test ettik. Yurttaşımız bir müddet sonra bu sistemi hissedecek. Arızalar ve kesintilerin henüz az olduğu bir Türkiye olmak istiyoruz. Biz bu kesintileri henüz da azaltmak adına modern ve fonksiyonel merkezi Türkiye'nin her tarafında yaygınlaştıracağız." 

 'SİSTEM ARIZANIN OLDUĞU YERİ BELİRLEYECEK'

SEDAŞ Yönetim Heyeti Başkanı Bekir Sami Güven de, 2009 yılında Sedaş'ı devralmalarının ardından dağıtımda en iyi hizmeti verebilmek için yeni yatırımlara başladıklarını kaydederek şöyle konuştu: "Trafo merkezlerindeki altyapı çalışmalarına Sakarya, Düzce, ve Bolu şehrinde de başladık. Projeyi 2015 yılında tamamiyle bitirmeyi, sonrasında da henüz ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Bu sistemde bir arızada hangi trafo merkezinin devre dışı kaldığı anında belirlenecek. Müdahele edilmesi gereken trafo merkezinin bilgisi alandan ihbar gelmeden anlaşılabilecek ve ekiplere bildirilecek." 

ELEKTRİK KESİNTİSİNE İZİN VERMEDİ

 Konuşmaların ardından SCADA Merkezini gezen Bakan Taner Yıldız'a SCADA Müdürü Gökmen Hasan Çebi 1 dakikalığına test çalışması kapsamında Gebze'de elektrik kesintisi yapılacağını söyledi. Ancak Bakan Yıldız, test çalışması da olsa elektrik kesilmesine müsaade vermeyeceğini belirterek itiraz etti. Bakan Yıldız, "Mahallenin elektriğini kestirmem. Bu vakte kadar test de olsa hiç böyle bir şey yaptırmadım. Hiç bir vatandaşın elektriğinin kesilmesine gönlümüz el vermez" dedi.  Bunun üzerine Gebze Örgütlü Sanayi Bölgesi (GOSB)'da hatta sembolik olarak arıza yapıldı. Bakan Yıldız tarafından kesinti yapıldıktan sonra paralel hattan enerji verildi.