Kaplan bu kez kömür yardımlarını sordu

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kaplan bu kez kömür yardımlarını sordu

Chp Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, son yıllarda yaygınlaşan kömür yardımıyla ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi. Kaplan önergesinde, fakir ailelere dağıtılan kömürlerin cins, miktar ve kalorisinin hesaplanıp hesaplanmadığını sordu.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş'ın kamuoyuna, "2003 yılından itibaren her yıl Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan kararnameler gereğince, Kurumumuz koordinatörlüğünde 2 milyon fakir aileye, 2 milyon ton kömür yardımı yapılıyor" açıklaması yaptığını hatırlattı. Kaplan'ın önergesinde cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle:

Kömür yardımı yaptığınız 2003 yılından bugüne kadar kaç farklı aileye kömür yardımında bulundunuz. Aynı ailelere yıllar itibariyle üst üste kömür yardımında bulundunuz mu?

* Kömür yardımı yaptığınız 2 milyon fakir ailenin illere göre dağılımı nasıldır? 

* Kömür yardımında bulunduğunuz ailelerin fakirlik durumunu neye göre belirliyorsunuz? Yani kömür dağıtma kriteriniz nedir? Fakir olduğunu tespit ettiğiniz ancak kömür yardımı yapamadığınız kaç aile vardır?

Bugüne kadar dağıtılan kömürün yıllara ve illere göre miktarı nedir?

 

* Fakir ailelere dağıtılan bu kömürün cinsi nedir? Yakıt olarak kullanılacağına göre kalorisi hesaplanmış mıdır? Çevre kirliliği ve hava kirliliği açısından dağıtılan kömürün yakıt olarak kullanılmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görüşü alınmış mıdır?