1 Mayıs Gebze’de kutlanmayacak

  • 2014-04-18 11:31:44 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
1 Mayıs Gebze’de kutlanmayacak

Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcülüğüne Petrol İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz seçildi. Süleyman Akyüz, 1 Mayıs kutlamalarının Gebze’de yapılmayacağını açıkladı.

                                                                                               

Gebze Sendikalar Birliği’nde yer alan Birleşik Metal-İş, Çelik-İş, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Emekli Sen, Kristal-İş, Lastik-İş, Nakliyat-İş, Petrol-İş, Tek gıda-İş, Tezkoop-İş Türk Metal Sendikası ( Gebze ve Çayırova ) Şubeleri başkan ve yöneticileri bir araya geldi. Dönem Sözcüsü Şerafettin Koç’un başkanlığında yapılan toplantıda 1 Mayıs kutlamaları ele alındı.

2014 yılı 1 Mayıs kutlamalarının Konfederasyonların farklı alanlarda kutlamalarını beyan etmelerinden sonra; bu Konfederasyonlara bağlı genel merkezlerinde aynı alanlarda kutlama kararı almaları neticesinde, Gebze’de ki Sendika şube ve temsilciliklerinin de bağlı oldukları merkez ve konfederasyonlarının oldukları alanlarda yapılacağından Gebze Sendikalar birliğinin Gebze de ortak organizasyonu olmayacağı kararı alındı. Bunların dışında katılmak isteyen sendikaların, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin Gebze de ki organizasyonu kendilerinin organize edebilecekleri de açıklandı.

 

1 Mayıs kutlamaları gündeminin ardından Gebze Sendikalar birliği dönem sözcüsü seçimi yapıldı. Toplantıya katılan sendika temsilcilerinin ortak kararları doğrultusunda Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz Sendikalar birliği sözcülüğüne getirildi. Daha sonra dönem süreleri hakkında alınacak karar doğrultusunda değişimler yaşanabilecek yeni göreve gelen Süleyman Akyüz başta eski dönem sözcüsüne ve bu görevi layık gören tüm başkanlara teşekkür etti. Dönem sözcülüğünü yürüten Çelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç’a bugüne kadar yaptığı görev ve hizmetleri için teşekkür eden Akyüz; “Gebze sendikalar birliği 1989 dan bu yana varlığının sebebi farklılıklarımızı bir tarafa atarak ortak noktalarımızda birleşerek hareket etmemizdendir.

Bugün bu birliğimizi yeni katılan sendikalarımızla daha güçlü hale getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Bu birliğimizi tüm konfederasyonlar ve genel merkezler görerek ve göz önünde bulundurarak örnek alınmasını ve bölgemizdeki sendika şubelerini serbest bırakarak bölgemizde daha etkin ve daha çok katılımlı 1 Mayıs kutlamalarına katkı sunmalarını sağlayacaktır. Bu yıl 1 Mayısın bölgemizde sendikalar birliği tarafından kutlanmamasının sıkıntısını yaşıyoruz. Bunu yaşamama adına önümüzdeki dönemlerde konfederasyon ve genel merkezlerden anlayış bekliyoruz.

 

Kutlayacağımız 2014 yılı 1 Mayıs’ının birliğimize, dayanışmamıza ve ortak mücadelemize vesile olmasını diliyorum.” Dedi.