Kocaeli Büyükşehir suç işliyor!

  • 2014-04-17 01:30:37 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kocaeli Büyükşehir suç işliyor!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ulaşım sorunlarının çözülmesine yönelik olarak hem iki bakanın yanıtlaması için soru önergesi verdi hem de TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Milletvekili Kaplan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı;

 

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza tanınan bu hak birçok belediye tarafından yerine getirilmemektedir. Yönetmelik gereği 65 yaş ve üzerindeki her Türk vatandaşının ister belediyelere ait toplu taşıma araçlarına isterse belediyelerle sözleşme imzalayan özel yada şirkete ait toplu taşıma araçlarında şehircinde sadece nüfus kâğıdını göstererek ücretsiz yararlanma hakkı variken, Kocaeli ilinde Büyükşehir Belediyesinin ve buna bağlı toplu taşıma yapan halk otobüsleri vatandaşlarımıza sıkıntı çektirerek, eziyet yaparak yukarda bahsettiğim haktan yararlandırmadıkları,’’git kime şikayet edersen et’’ şeklinde vatandaşı azarlamaktadırlar. Bakanlık olarak kanuna direnç gösteren bu belediyeler hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? Yasaya rağmen uygulamanın sıkıntılarını nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

Seçim öncesi bu yasal düzenlemeyi yaparak vatandaşın oyunu alan anlayış seçim bittikten sonra ‘’ben taşımıyorum git istediğin yere şikâyet et’’ diyen belediyelerle sözleşme imzalamış bulunan toplu taşıma şirketlerine karşı nasıl bir yaptırım yapmayı düşünüyorsunuz? Sözleşmeden kaynaklanan toplu taşıma şirketlerinin bir mağduriyeti var ise Bakanlık yada Belediye olarak bunu çözmeniz gerekmektedir. Bakanlığınız vatandaşa bu noktada söz vermiştir. Ya sözünüzde durun ya sözünüzün yerine getirilmesi noktasında yaptırımlar uygulayın. Birçok faaliyete bütçe ayıran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu kamu hizmetine neden kaynak ayırmıyor? Bakanlık olarak bu konunun takipçisi olacak mısınız?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetmeliği ve yasal düzenlemeyi yerine getirmediği gibi, 65 yaş ve üstü kişilere yönetmelik de olmayan bir ’’Kent Kart’’ çıkartmakta, bu kart karşılığında da 10 TL gibi bir bedel isteyerek suç işlemektedir. Bununla ilgili bir yaptırımda bulunacakmısınız? Yoksa bu suçu görmemezlikten mi geleceksiniz?

 

-       BASIN TOPLANTISI –

 

Milletvekili Kaplan, soru önergelerinin yanı sıra TBMM’de ayrıca bir basın toplantısı düzenledi.