Kırım Türklerinden protesto yürüyüşü

  • 2014-03-16 08:21:49 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Kırım Türklerinden  protesto yürüyüşü

Gebze Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, “Vatan Kırım için Türkiye Kırım’a ses ver. İşgale son referanduma hayır mitingi” düzenledi.Ukrayna’nın Kırım Özerk bölgesinde parlamento ve başbakanlık binasının referandum talep eden silahlı gruplar tarafından işgal edilmesi ve yarın yapılması planlanan referandum Gebze’de protesto edildi. Kırım Türkleri'nin sessiz kalmayacağını söyleyen katılımcılar slogan atarak yürüdüler.Kırım'da yaşanan gelişmeler üzerine yaklaşık 500 Kırım Türk'ü Gebze’de toplanarak, Kırım'da yaşayan soydaşlarına destek oldu. İstanbul ve Kocaeli ilçe derneklerininde destek verdiği topluluk  Kırım Türkleri Derneği Gebze Şubesi önünden Kırım Türkleri, ellerinde Türk ve Kırım bayraklarıyla Kızılay Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar slogan atarak yürüdüler.

Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandıran Kırım Türkleri basın açıklaması yaparak, Kırım Tatarları'nın tek yumruk olduğunu söylediler. Basın açıklaması öncesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile Kırım Marşı okundu. Bu arada meydana içinde mumların yandığı kavanozlardan Kırım bayrağı ouşturuldu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, CHP Belediye Başkan adayı Yakup Yılmaz, MHP Belediye Başkan adayı İbrahim Türkmen ve çok sayıda vatandaşın da katılarak destek verdiği eylemde konuşan Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkez Sekreteri Oya Deniz Çongar, Kırım’da bir işgalin yaşandığını bugün gerçekleştirilecek olan referandumda nelerin yaşanacağını çok iyi bildiklerini belirterek; ‘referandumda ya Rusya ya Rusya sonucu çıkacak.’’ Dedi. Kırım Türkleri olarak Kırım’dan yükselen çığlığa sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Çongar şöyle devam etti; ‘’yapacağımız çok iş var. Önce birlik olacağız. Sonra hepbirlikte çok çalışacağız. Çığlıklara bir kapı açacak bir ses olacağız. Orada yaşananlar insan hakkı ihlalidir. Ne yazık ki hür Dünya bu çığlığa sessiz kalıyor.’’

 

Oya Deniz Çongar’ın ardından grup adına basın açıklamasını okuyan Kırım Türkleri Derneği Gebze Şube Başkanı Şerife Orak, Kırım Tatarlarının yegane meşru temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Rusya tarafından başlatılan bu gayrımeşru işgal hareketine bütünüyle karşı çıktığını ve Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını kesinlikle reddettiğini belirterek gayrimeşruluğu örtme girişiminin bir parçası olan sözde referandum ve buna katılmaları için Kırım Tatarlarına yapılan boş vaatlerin asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Kırım Tatarlarının Kırım’ın asli ve tarihi sahipleri olduğunu vurgulayan Orak, binbir zorlukla döndükleri vatanlarından bir daha göç etmeye hiç niyetlerinin de olmadığını ifade etti. Basın açıklamasının ardından şiirler okundu daha sonra Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, CHP Belediye Başkan adayı Yakup Yılmaz, MHP Belediye Başkan adayı İbrahim Türkmen yaptıkları konuşmalarda Rusya’nın uygulamasını protesto ettiklerini her zaman Kırım Türklerinin yanlarında olduklarını söylediler. Eylem yapılan konuşmalarla son buldu.