Mumcu'nun ışığı, Basın Müzesi'nde

  • 2014-03-13 05:30:45 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Mumcu'nun ışığı, Basın Müzesi'nde

TBMM Başkanvekili ve CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’ne ait Basın Müzesi’ni ziyaret etti. CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, İl Başkanı Yalçın Kuşkan, Başkan Yardımcısı Müzeyyen Tan’ı Basın Müzesi’nde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz, başkan yardımcıları Cüneyt Türesin ve Çetin Gürol ve yönetim kurulu üyesi Hakan Süer karşıladı.

Başkan Yılmaz, öncelikle müzeyle ilgili bilgiler verdi ardından da konuklara müzeyi gezdirdi. Müzeyi çok beğendiğini söyleyen Güldal Mumcu, merhum eşi gazeteci Uğur Mumcu’nun Cumhuriyet Gazetesi’nde kullandığı çalışma lambasını müzeye bağışladı.
Bu sırada kısa bir konuşma gerçekleştiren Mumcu, “Bu lamba eşimin Cumhuriyet Gazetesi’nde kullandığı lambaydı. Hala üzerinde çalıştığı sırada yapıştırdığı stikerların izleri bile duruyor. Bu lambaya iyi bakacağınızı düşünüyorum” dedi.
Güldan Mumcu’nun ardından sözü Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Halit Yılmaz aldı. Öncelikle gazeteciler olarak Uğur Mumcu’ya duyulan hayranlığı dile getiren Yılmaz, “Her geçen gün Uğur Mumcu’yu daha çok arıyoruz. Daha çok anlıyoruz. Eminim ki şuan kendisi yaşasaydı birçok gerçeği bu ülke Uğur Mumcu’dan öğrenecekti” dedi. Yılmaz, “Bu lamba hem sizin hem de Uğur Mumcu’nun bizlere emanetidir” dedi. Konuşmaların ardından cemiyet başkanı Halit Yılmaz, Güldal Mumcu’ya plaket takdim etti.

 

Levent Altun, kitabını hediye etti

 

 

Cemiyet üyesi, Gebzeli Gazeteci Levent Altun da, Güldal Mumcu’ya, +18 kitabını hediye etti. Kitabında, Uğur Mumcu ile ilgili bölümü de gösteren Altun, “Uğur Mumcu benim de örnek aldığım çok değerli bir gazeteciydi. Kendisini saygıyla anıyoruz” dedi. Güldal Mumcu da, Altun’a hem kitap hem de eşi merhum Uğur Mumcu ile ilgili yazısından ötürü teşekkür etti.