Dünya devinden Sağlıklı Bebek ve Anne-Baba Rehberi

  • 2014-02-28 11:58:37 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Dünya devinden Sağlıklı Bebek ve Anne-Baba Rehberi

Kimya Devi  Dow Türkiye, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında anne-baba adayları ve ebeveynlere yol gösterici niteliği taşıyan “Adım Adım Çocuk  Gelişimi Takip Kitapçığı” hazırlanmasına destek verdi.

Uzman bir kadro tarafından hazırlanan ve özellikle yenidoğan bebeklerde erken teşhisin önemine değinilen kitapçık, Kocaeli genelinde Ana-Çocuk Sağlığı  ve Aile Planlaması Merkezlerine dağıtıldı. Kitapçıkta, doğumdan 7 yaşa kadar, bebek ve çocuk hastalıklarına yönelik testler ve dikkat edilmesi gereken uyarılar yer alıyor.

Sosyal sorumluluk Projesi

Dow Türkiye, Toplumsal Konuları Araştırma ve Geliştirme Derneği (TOKAGEDER) ile birlikte önemli bir Sosyal Sorumluluk Projesinde buluştu. Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün desteği ile yürütülen projeyle, anne-baba adayları ve ebeveynlerin bilgilenmesi amacıyla “Adım Adım Çocuk Gelişimi, Eğitimi ve Erken Teşhisin Önemi” adlı bir kitapçık hazırlandı.

Ebeveyn, anne ve baba adaylarına yol gösterici

Uzman bir kadro tarafından titizlikle hazırlanan kitapçıkta, yenidoğan bebek ve çocuklarda görülebilecek olası hastalık ve engellerin tespiti için dikkat edilmesi gerekenler yer alıyor. Yeni doğan bebeklerde 7 yaşa kadar,  bilişsel, dil, pisikomotor, özbakım gelişimleri, görme ve işitme kontrolü ile görülebilecek olası down sendromu, otizm, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı gibi hastalıkların belirtilerine ilişkin bilgiler kitapçıkta ayrıntılı biçimde anlatılıyor. Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün onayı ve desteği ile hazırlanıp yayınlanan 36 sayfalık kitapçık,  sadece ebeveynler değil, anne-baba adayları için de önemli yol gösterici özellik taşıyor.

Engelli bebek ve çocuk oranın azaltılması hedefleniyor

Dow Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gülçin Berkel Erem ile Dow Türkiye Engelli Çalışan Ağı Lideri Levent Atmaca, Toplumsal Konuları Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Hüseyin Karademir, kitapçıkların dağıtımı nedeniyle Kocaeli Halk Sağlığı Müdürü Dr. Melih Kaştı ve İzmit Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezi  Halk Sağlığı uzmanı Dr. Berna Ayakta Şerifi’yi ayrı ayrı ziyaret etti. Ziyarette projenin, yeni doğumdan itibaren engelli bebek ve çocuk oranının azaltılmasına katkıda bulunması temennisi dile getirildi.

“Adım Adım Çocuk Gelişimi Takip Kitapçığı” ile Kocaeli bölgesindeki çok sayıda anne-baba adayı ile ebeveynin yenidoğan ve çocuk hastalıklarına karşı erken teşhis konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor. 

 

Dow Hakkında:

Dow (NYSE: DOW) insanlığın ilerlemesi için asli önemi olan konularda tutkuyla yenilik yapmak için bilim ve teknolojinin gücünü birleştirme amacında olan bir şirkettir. Şirket; temiz su, temiz enerji üretimi ve korunması ve tarımsal verimliliğin arttırılması ihtiyacı gibi dünyanın en zorlu problemlerinin pek çoğunun çözümüne yardımcı olmak için kimya, fizik ve biyoloji bilimlerinin kesişiminden güç alan inovasyonlar tasarlamaktadır. Dow’ın kimya sanayisine öncülük eden, özel kimyasallar, yüksek teknoloji ile imal edilen malzemeler, tarım kimyasalları ve plastik hammaddeleri iş birimlerinden oluşan entegre ve piyasa dinamiklerine bağlı geniş işletme portföyü,yaklaşık 180 ülkede, ambalajlama, elektronik, su, kaplama ürünleri ve tarım gibi büyüme hızının yüksek olduğu sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerine çok çeşitli teknoloji bazlı ürün ve çözümler sunmaktadır. 2013 yılı yıllık satışları 57 milyar ABD Doları’nı geçen Dow, dünyanın dört bir yerinde yaklaşık 53,000 kişiyi bünyesinde çalıştırmaktadır. Şirketin 36 ülkede bulunan 201 üretim ünitesinde, 6.000’den fazla ürün üretilmektedir. Aksi açıkça belirtilmedikçe, "Dow" veya "Şirket", The Dow Chemical Company ve konsolide bağlı şirketleri anlamına gelmektedir. Dow hakkında daha fazla bilgiyi www.dow.com adresinde bulabilirsiniz