Eğitimciler iş bıraktı

  • 2014-02-26 12:25:29 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Eğitimciler iş bıraktı

Gebze’de  eğitimciler yeni Milli Eğitim Kanun Tasarısı'nı protesto etmek için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim İş, Türk Eğitim-Sen ve Eğitim Sen Gebze Şubesi üyesi öğretmenler,  TBMM'ye sunulan "Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na karşı mücadeleyi ortaklaştırmak amacıyla bugün 1 günlük ortak grev yaptı. 3 sendika üyesi yaklaşık 1000 eğitimci Eski Öğretmenevi önünde toplanarak Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

‘Eğitimde kıyım yasasına izin vermeyeceğiz’ pankartı açan grup,  İstanbul Caddesi boyunca devam eden yürüyüşte 'Her yer rüşvet her yer yolsuzluk', 'AKP elini eğitimden çek', 'Hükümet istifa' ve benzeri sloganlar attı. Yürüyüş Cumhuriyet Meydanında son buldu. Burada bir basın açıklaması yapıldı.

Grup adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem, Milli Eğitim komisyonunda kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının Türk milli eğitimini yüz yıl geriye götüreceğini ileri sürerek bu tasarının eğitimde torpilli, adam kayırmaları, yandaşlığı, ideolojik ve siyasi yapılanmaları hakim kılacağını belirtti.

 

Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem’in yaptıığı açıklamanın ardından Eğitim İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Bülent Metin ve Türk Eğitim-Sen Gebze Şube başkanı Mustafa kılıç’ta yaptıkları konuşmalarda, eğitim sendikaları olarak hükümeti son kez uyardıklarını, eğer yasa tasarısı meclisten geçmesi durumunda ortak eylemlerinin artarak devam edeceğini söylediler. Protesto eylemi yapılan konuşmaların ardından son buldu.