Gebzeli gençler Türkçe’ye sahip çıkıyor

  • 2014-02-26 09:37:22 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Gebzeli gençler Türkçe’ye sahip çıkıyor

 Sultan Orhan’ Mahallesi’nde bulunan tarihi binada hizmete giren Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Gebze Şubesi’ni ziyaret eden Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Mehmet Akif Ersoy anmasına oratoryo ile hazırlayan ve diksiyon dersleri alan öğrencilerle sohbet etti. Öğrencileri ve dernek yöneticilerini kutlayan Başkan Köşker, “Ana sütü gibi ak olan ana dilimiz Türkçemizin erozyona uğramasını engellemek için Gebze’mizde de şubesini açtığımız derneğimize desteğimiz artarak sürecek” dedi.

 KAPILARI HERKESE AÇIK

Ekim ayında Gebze’de şubesi kurulan Türk Dili ve Edebiyatı Derneği’nde Osmanlıca ve diksiyon dersleri veriliyor. Sultan Orhan Camii’nin karşısında bulunan ve restore edilerek yeniden ayağa kaldırılan tarihi binada düzenlenen görkemli açılış töreninin ardından faaliyetlerine başlayan Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Gebze Şubesi Gebzeli Türkçe sevdalılarına hizmet ediyor. İçerisinde yer alan kütüphanesi ve tarihi dokusuyla özellikle Gebzeli öğrencilerin ziyaretine açık olan Türk Dili ve Edebiyatı Derneği Gebze Şubesi’nde Osmanlıca ve diksiyon dersleri veriliyor. Hafta içi her gün açık olan dernekte 20’yi aşkın öğrenci Osmanlıca ve diksiyon dersleri veriliyor.

ÖĞRENCİLERDEN AKİF ORATORYOSU

Sultan Orhan Mahallesi’nde bulunan dernek binasını ziyaret eden Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker; 12 Mart’ta saat 13.00’de GKM’de yapılacak olan Mehmet Akif Ersoy anmasına hazırlanan Gebze Anadolu Lisesi öğrencileriyle sohbet etti. İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy anması için oratoryo hazırlayan ve aynı zamanda derslere katılan öğrencileri Türkçe’ye olan duyarlılıklarından ötürü kutlayan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, hazırlıklarında başarılar diledi.

ANA SÜTÜ GİBİ AK TÜRKÇEMİZ

 

Gebzelileri ve tüm öğrencileri, Türkçe’nin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara doğru bir şekilde öğretilmesi için kurulan Türk Dili ve Edebiyatı Derneği’ne destek vermeye davet eden Başkan Köşker, “Özverili bir şekilde çalışan başta dernek yöneticilerimiz ve bu işe gönül vermiş eğitimcilerimizi kutlarım. Ana sütü gibi ak olan ana dilimiz Türkçemizin erozyona uğramasını engellemek için Gebze’mizde de şubesini açtığımız derneğimize desteğimiz artarak sürecek” dedi. Başkan Köşker’in ziyaretinde Derneğin Gebze Şube Başkanı Nilay Ayran da hazır bulundu.