30 Mart’ta çöküş yaşanacak

  • 2014-02-22 10:56:28 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
30 Mart’ta çöküş yaşanacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü Parti’nin 30 Mart akşamında tarihi bir çöküş yaşayacağını ileri sürdü.

HDP Eşbaşkan Ertuğrul Kürkçü'ye Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nilay Etiler, Darıca Belediye Başkan adayı Hikmet Koçak da eşlik etti. Seçim otobüsüyle HDP Darıca İlçe Başkanlığına gelen Kürkçüyü kalabalık bir partili grubu karşıladı. Kürkçü ve beraberindekiler ilçe teşkilatında bir süre dinlendi. Daha sonra parti binası önünde toplanan partililere seslendiler.  Darıca Belediye Başkan adayı Hikmet Koçak’ın ardından söz alan  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nilay Etiler, partililerden 30 Mart seçimlerinde yöneten değil halkın yönettiği bir kent için çok çalışmalarını istedi. Etiler’in ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü konuştu.  Kürkçü HDP’nin kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalarla çok ses getirdiğini  30 Mart akşamında da Ak Parti’nin tarihi çöküşünü sağlayacaklarını söyledi.

Parti olarak bu yerel seçimde birkaç hedefi gözettiklerini,  bunlardan birincisinin seçime girdikleri her yerde yerel yönetimi  ve meclis üyeliklerini alarak tam başarı sağlamak olduğunu ifade eden Kürkçü; ‘’ Bunun mümkün olmadığı yerlerde de oylarımızı en çoğa çıkartmak böylelikle Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül’de devralarak bugüne kadar sürdürdüğü yüzde 10 barajını sandıklara gömmek. ‘’ dedi.

HDP Eşbaşkan Ertuğrul Kürkçü konuşmasına şöyle devam etti; ‘’BDP ve HDP seçimlerde ortak hareket ediyor  ancak bu seçimlerin başarıyla sonuçlanması bizim açımızdan yeniden örgütlenmek ve 31 Mart’tan itibaren bütün Türkiye’de yekpare bir hareket haline gelmek içinde bize büyük bir itilim verecek. Biz barışın sayemizde kazanılacağını söylüyoruz iddia ediyoruz. Abdullah Öcalan’nın 21 Mart 2013 de açtığı yeni demokratik siyaset yolunu sağlayacak olan barışçı ve demokratik çözüm içinde bu seçimde gösetereciğimiz performans çok önemli. Çünkü Ak Parti hükümeti çatışmasızlığı elde bir sayıyor üstüne hiçbir şey koymuyor. Gerçek bir barışı elde etmek için gerekli olan kürt ve diğer halkların varlık ve kimliklerinin tanınması Türkiye’nin demokratik özerk yerel yönetimlerden oluşması  yeni bir düzene geçmesi yeni bir anayasanın ortaya çıkartılması partiler ve seçim kanunundaki iyileştirmeler cezaevlerinin boşaltılması, terörle mücadele yasasının kaldırılması bütün bunlar demokratik gelişim için en önemli şeylerdir fakat bunların hiçbirisi gerçekleşmedi. Bugün Başbakanının barış için hiçbirşey yapmadığı yerde savaş ve çatışma güçleri giderek daha fazla insiyatif kazanıyorlar. Fetullah Gülen ve cematinin Tayyip Erdoğan’la giriştiği savaş bununla ilgilidir. Kürt halkının özgürlüğünün sağlanmaması  kürt halklarının haklarının sağlanmaması Türkiye’nin yeniden milliyetçi bir egemenliğe dönüşü için çatışma başlatmışlardır. Ancak bu çatışmanın sonunda kazanan kim olursa olsun bu sonuç bizi ilgilendirmiyor. Bizi kendi başarımız ilgilendiriyor.  Biz, Fetullah Gülen’ede, Tayyip Erdoğan’da Fetullah Gülen’le ittifak halinde olan CHP’yede karşıyız hepsinin karşısındayız biz kendi yolumuzda yürüyoruz.

Bu nedenle hepimze büyük görev düşüyor. Herkesin kapısın çalıyorsunuz biz geldik özgürlük geldi uzatın elinizi diyeceksiniz. Eğer bu seçimlerden başarıyla çıkarsak bir önemli tarafı da o zaman bugüne kadar üzerimize konan yasağı kaldıracağız bende İmralı’ya gidebileceğim. Gitmemi istiyorsanız elçinizin gitmesini istiyorsanız bu seçimlerden başarıyla çıkmamız gerek. Bu nedenle bu mücadeleyi seçimlerde başarıyla bitirmemiz gerek.’’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü konuşmasının tamamlamasının ardından  beraberindekilerle birlikte Çayırova ilçesine geçti.