Emniyet kemersiz, hayat değersiz!

  • 2014-02-21 07:21:13 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Emniyet kemersiz, hayat değersiz!

ENKA Teknik Okulları öğrencileri vatandaşları emniyet kemerinin önemine dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Ellerinde pankartlar ağızlarında düdüklerle yürüyen öğrenciler emniyet kemeri takmayan sürücüleri de uyardılar.

 ENKA Teknik Okulları Trafikte Gençlik Olimpiyatı çerçevesinde halka emniyet kemerinde duyarlılık kazandırmak, emniyet kemerine dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi. Koordinatör Öğretmen Seçil Yeşil Şık olmak üzere yaklaşık 50 öğrenci Trafo Meydanından Kent Meydanına yürüdü. Ellerinde pankartlar ve sloganlarla yürüyen öğrenciler cadde boyunca emniyet kemeri takmayan sürücüleri uyararak kemer takmalarını istediler. Vatandaşların ve esnafında zaman zaman alkışlarla destek verdiği yürüyüş kent meydanında son buldu. Ağızlarında düdüklerle dikkat çekmeye çalışan öğrenciler burada vatandaşlara emniyet kemeri konusunda da bilgilendirmede bulundular.  Koordinatör Öğretmen Seçil Yeşil Şık meydanda bir basın açıklaması yaptı. Projenin amacının arka koltuk ön planda olmak üzere emniyet kemerinin önemini anlatmak ve konuya dikkat çekmek olduğunu söyledi. Ülkemizde kadınların yüzde 25’i, erkeklerin ise sadece yüzde 8’nin emniyet kemeri kullandığına dikkat çeken Seçil Yeşil Şık, emniyet kemeri kullanımının arka koltuklarda daha da düştüğünü vurguladı. Şık şöyle devam etti; “Emniyet kemerleri otomobilde seyehat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde de yüzde 60 oranında azaltmaktadır. İleri düzey araştırmalarda arka koltukta emniyet kemeri kullanımının arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmalarının 2/3’nün ve ön koltukta ölümlerinin ise yüzde 6’sını önlediği saptanmıştır.”

 

Koordinatör Öğretmen Seçil Yeşil Şık Projenin 3 etaptan oluştuğunu 2’nci etabı  İstanbul Kadıköy’de, 3’ncüsünü ise okulda sürücülerle birlikte gerçekleştireceklerini de ifade etti.