Arazinin satılmaması için uğraşıyorlar

  • 2014-02-19 01:57:32 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Arazinin satılmaması için uğraşıyorlar

Gebze Muallimköy’de 45 hak sahibine ait yaklaşık 20 dönümlük arazinin satışa çıkarılması vatandaşları ayağa kaldırdı. İddialara göre Muallim Köy Muhtarı Ali Coşkun, İçişleri Bakanlığı Mali İdareler Genel Müdürlüğü’ne yazdığı dilekçede içinde camii ve okul yerlerinin bulunduğu bu arazilerin satışını istedi. Bakanlıktan gelen yazının adından arsaların satışı için 23 Şubat tarihine karar verildi. 

 Tüm bu gelişmeler karşısında mağdur olduklarını ileri süre vatandaşlar valiliğe satışın durdurulmasıyla ilgili bir dilekçe sundu.   Kocaeli Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü yetkilileriyle görüşen köylüler dertlerini anlatıp çare bulunmasını istediler. Valilik yetkilileri ilgili kişileri arayarak konu hakkında bilgi edindiler ve konu hakkında yardımcı olacaklarını ifade ettiler.

ÖNCE VALİLİĞE GİTTİLER

Köylüler bir sonraki durağı ise Gebze Belediyesi oldu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile görüşmek isteyen köylüler başkanın Ankara’da olmasından dolayı görüşmeyi gerçekleştiremediler. Daha sonra Gebze Belediyesi Harita İstimlâk Müdürlüğü yetkilileriyle görüşen köylüler yanlarında getirdikleri evrakların fotokopisini teslim ederek belediyeden ayrıldılar. Çıkışta köylüler adına açıklamada bulunan Haydar Yılmaz satışların iptal olması için girişimlerinin devam edeceğini söyleyerek, “Hakkımızı aramak adına önce Kocaeli Valiliği’ne gittik. Kocaeli Valiliği Mahalli İdareler Müdürlüğü yetkilileriyle bir görüşmemiz oldu.  Konu hakkında bilgi almak adına önce Gebze Belediyesi’ni aradılar. Daha sonra ise Gebze ilçe Müftülüğü ile irtibata geçip caminin hasarlı olup olmadığını sordular. Müftü Bey’de yeni göreve geldiğini caminin hasarlı olup olmadığını söyledi. Görevli kişi şikayet dilekçelerimizi ve tapularımızın fotokopisini alıp ilgili yerlere bunları ileteceklerini söyledi” dedi.

BELEDİYEDEN NETİCE ÇIKMADI

 

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile konu hakkında görüşmek için randevu talep ettiklerini ifade eden Haydar Yılmaz, “Kendisi bugün için bize randevu verdi ancak kendisi Ankara’ya gitmiş.   Danışmaları bizi harita istimlâk müdürlüğüne yönlendirdi. Taleplerimizi kendilerine aktardık. Evrakları verip ayrıldık. Köylüler olarak hakkımızı arayacağız. 23 Şubat’a kadar bize ait olan arsaların satışını engellemek için mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.