Muallimköy'deki arsa satış ihalesini durdurun!

  • 2014-02-17 11:25:22 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Muallimköy'deki arsa satış ihalesini durdurun!

Gebze Muallimköy’de yaşayan Haydar Yılmaz isimli vatandaş, köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 20 bin metrekarelik 14 parsel arazinin 23 Şubat’taki satış ihalesinin durdurulmasını ve yeniden incelenmesini istedi.

Gazetemizi ziyaret ederek konu hakkında bilgi veren Haydar Yılmaz, 1991 yılında kendisiyle birlikte 10 köylüye satılan ancak GYTE kamulaştırma sahasında kaldığı için yapılaşma izni verilmeyen daha sonra ise köy tüzel kişiliğine devredilen bu arazinin satışının kendilerine haksızlık olacağını belirterek, “1991 yılında il imar müdürlüğü tarafından bu araziler köy halkına satıldı. Ancak GYTE sahasında olduğu için yapılaşma izni verilmedi. İl Özel İdare Müdürlüğü arsalar 1993 yılında arsaları mahkeme kararıyla  iptal edilerek elimizden alındı ve köy tüzel kişiliğine devredildi. 10 yıl önce muhtarlık tarafından bize arsaların geri verileceği taahhüdünde bulunuldu ve biz bu arsaların bize verileceğini beklerken, 30 Nisan 2013’te tapu kayıtlarının adımıza olmadığını gördük” diye konuştu.

 

Cami onarımı için değil

 

Köy tüzel kişiliğine ait 20 bin metrekarelik 14 parsel arazinin 23 Şubat’ta ihale ile satışa çıkarılacağının yanlış olduğunu ileri süren Haydar Yılmaz, “Bu arazilerin satışından elde edilecek gelirin caminin onarımı için kullanılacağı belirtiliyor ancak caminin böyle bir onarıma ihtiyacı yok, birileri rant elde edecek.  Yetkililerin bu konuyu yeniden incelemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Haydar Yılmaz ayrıca, geçmişte köye sahip çıkan Turan Taşdemir, Seyfi Denizci, Orhan Kandemir, Mehmet Aslan, Lütfü Demirci gibi isimlerin artık kalmadığını ifade etti.