Ucube’yi protesto ettiler

  • 0000-00-00 00:00:00 Tarihinde Yazıldı
  • yazdir Yazdır
Ucube’yi protesto ettiler

CHP Darıca İlçe başkanı Selman Kösali ve Belediye Adayı Cengiz Hamşioğlu, Darıca’da yapılan Kültür merkezi önünde düzenlediği basın toplantısında, ucube olarak nitelendirdikleri inşaatın yanlış yere yapıldığını,  yeşilin yok edildiğini, inşaatın fiyasko ile sonuçlandığını, batan firmaya bile bile hak ediş ödenerek belediyenin zarara uğratıldığını ifade ederek, Belediye yönetimini protesto ettiler. Kitlesel basın toplasında konuşan CHP ilçe başkanı Selman Kösali ve CHP belediye Başkan Adayı Cengiz Hamşioğlu, belediye başkanı Şükrü Karabacak’ı eleitirdiler.

KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIK

 

25.05.2012  tarihinde yapılan ihale sonucunda 13.358.000 TL fiyat ile KOYAP-İPEK  firmalarına verilen Darıca Kültür Merkezi inşaatının  25.12.2013 tarihinde firmaların mali sıkıntıları nedeniyle durduğunu, batan firmaya hak edişleri ödenerek  belediyenin zarara uğratıldığını ifade eden Kösali, bu projenin kamuoyu ile paylaşılması ile birlikte gerek yeri gerekse  Kültür Merkezi fonksiyonlarından çok alış-veriş fonksiyonlarını barındırması nedeniyle öneri ve eleştirilerini dile getirdiklerini, bugün ortaya çıkan bu olumsuzlukların kendilerini haklı çıkardığını  söyledi. Kösali, “keşke haklı çıkmasaydık. Darıca halkı  beceriksiz yönetimin yüzünden büyük bedeller ödedi”dedi.

 

YER SEÇİMİ  DARICA’YAİHANETTİR

 

Kösali açıklamasında şunları söyledi: “Kültür Merkezinin yapılması için seçilen yer   Darıca’nın  trafiğinin en yoğun olduğu  caddedir. Şu anda bile bu bölgede trafik inanılmaz sıkıntılı iken  Kültür Merkezi açıldığında trafik içinden çıkılmaz hale gelecektir. Düşünün aynı anda nikah salonuna,  düğün salonuna, sinemalarına, marketine ve diğer kısımlarına gelmeye ve gitmeye çalışan insanlar burada nasıl sıkıntılar yaşayacaklar. Üstelik otoparkı olmayan Kültür Merkezine gelenler park yeri bulamadığı için trafiği  kilitleyeceklerdir. Kültür Merkezinden adımınız attığınızda Darıca’nın en işlek caddesindesiniz. Dünyanın hiç yerinde bu kadar sorunlu bir Kültür Merkezi bulamazsınız. Burası projeden sakat doğmuştur. Göz önünde olsun diye ve  ticari zihniyetle sonradan satarız mantığı ile  Darıca Halkının Paralarına yazık edilmiştir.”

 

Kültür Merkezleri insanları mutlu eden alanlar olması gerektiğini, oysa burayı kullanacaklara trafik stresi yaratacağını ifade eden CHP ilçe Başkanı  Kösali, Kültür Merkezinin yapıldığı yerin daha önceki yönetim tarafından  milyarlar harcanarak  park alanı ve sosyal tesis olarak yapıldığını, bölge halkının tek nefes aldığı yeşil alanın yok edildiğini, 4.000 m2 alan içine 12.000 m2 inşaat yapılarak adeta beton ve demir  yığını oluşturulduğunu söyledi.

 

FİRMA  HAKEDİŞİNİ ALIYOR ERTESİ GÜN BATIYOR!

 

Kösali sert ifadelerle yüklendiği açıklamasında şunları söyledi: “Gün geçmiyor ki Kültür Merkezi İnşaatında intihara kalkışan olmasın. Bir çok Darıca esnafı  alacaklarını alamadıkları için mağdur olmuşlardır. Belediye Başkanı ise bu duruma seyirci kalmaktadır. Gerekçe olarak ise firmanın belediyeden alacağının kalmadığı öne sürülmektedir. Bizim bildiğimiz hiçbir işte Hakediş önden gitmez. Firma işi yapar parasını alması hak ediş evraklarının onayı, yerinde kontroller gibi nedenlerle hak ediş her zaman yapılan imalattan geride gider. Nasıl oluyor da firma  hak edişi alıyor ertesi gün iflas ediyor. Bir firma bir günde nasıl iflas eder. Bile bile esnaf mağdur edilmiştir, belediye zarara uğratılmıştır”.

 

BU İŞTEN BELEDİYE  ZARAR EDECEKTİR

 

Şu ana kadar firmaya 9 milyonun üzerinde ödeme yapıldığını geriye yaklaşık  4.358.000 TL ve irad kaydedilecek teminat kaldığını, yeni açılacak ihalede  geri kalan işlerin geri kalan para ve teminatı geçeceğini, işin süresinde bitirilememesinden kaynaklı Kültür Merkezi içinde bulunan ve tahmini her ay 50.000 TL nin üzerinde bulunan kira getirmesi düşünülen dükkanlardan gelecek gelirinde zarar hanesine yazılacağını anlatan Kösali, “Yaklaşık  8 ay gecikme olsa 400.000 TL kira kaybı yaşanacaktır”dedi.CHP Darıca Belediye başkan adayı inşaat Mühendisi Cengiz Hamşioğlu da  30 mart’ta halkın buranın hesabını soracağını, göreve geldiklerinde bu soruna bir çözüm yolu bulacaklarını vurguladı.